HISTORIA KLUBU

POCZĄTKI

Początki zorganizowanej działalności sportowej w Brzeszczach sięgają marca 1922 roku, jednak pierwszy klub, będący protoplastą obecnego Górnika, zgłoszony został do władz piłkarskich w 1923 roku. Powstał na bazie zawodników oświęcimskiego Ślązaka, uchodźców z Zaolzia, którzy po podjęciu pracy w brzeszczańskiej kopalni rozwiązali KS Ślązak i utworzyli klub pod nazwą "Strzała".

STRZAŁA

W pierwszych latach swej działalności klub ten, z powodu małego zainteresowania publiczności borykał się z dużymi trudnościami, brakiem funduszy i boiska do gry. W 1925 roku władze piłkarskie zorganizowały rozgrywki mistrzowskie ustalając trzy klasy A, B, i C. Drużyna Strzały zaczynała w klasie C i szybko awansowała do klasy B, gdzie grała przez kolejne 5 lat. Po utworzeniu Ligi Państwowej i Ligi Śląskiej awansowała do klasy A.

GÓRNIK

W roku 1957 dokonano zmiany nazwy na "Klub Sportowy Górnik". 17 lipca tegoż roku zarejestrowano go w PKPN w Krakowie jako samodzielne stowarzyszenie. Od tego czasu trwała rozbudowa bazy sportowej. W historii klubu zaistniały różnorodne sekcje, m.in. piłki siatkowej i podnoszenia ciężarów. Jednak bezsprzecznie największe sukcesy odnosili lekkoatleci.

SEKCJA LEKKOATLETYKI

Sekcja działała już od 1932 roku, jednak największe laury zdobywała w latach 1957-1990. Wtedy to w jej szeregach występowali tacy zawodnicy jak wielokrotni mistrzowie i reprezentanci Polski w biegach długich: Mieczysław Korzec, Ryszard Kopijasz, Jerzy Finster, Paweł Lorens - brązowy medalista halowych mistrzostw Europy, skoczek wzwyż Mirosław Włodarczyk, czołowy Polski skoczek w dal Włodzimierz Włodarczyk, miotacze; Stanisław Gierek, Wiesław Bartyzel, Piotr Perżyło, Mirosław Baraniak, Dariusz Merta, a także późniejsza olimpijka z Atlanty – Aniela Nikiel.
W latach 1980-1998 sekcja występowała w II lidze.

SEKCJA PIŁKI NOŻNEJ

Sekcja piłki nożnej – rówieśniczka Klubu, jako jedyna działała nieprzerwanie w całej jego historii. Jak cały klub miała wzloty i upadki, ale zawsze była jego motorem napędowym. Do największych jej sukcesów można zaliczyć występy w III lidze, w latach 60-tych i 70-tych. Z jej szeregów wywodzą się zawodnicy, którzy swoją karierę kontynuowali w I i II ligowych klubach, tacy jak Jan Bielenin, Tadeusz Olma, Mirosław Rus, czy Jerzy Sasuła. W późniejszych latach Klub zasilał reprezentację trampkarzy okręgu katowickiego, a dwaj najbardziej utalentowani zawodnicy – Rafał Przemyk i Marcin Borowczyk zostali powołani do kadry Polski w tej kategorii wiekowej.

DZIŚ

Współcześnie Klub Sportowy "Górnik" Brzeszcze skupiony jest wyłącznie na sekcji piłki nożnej i prowadzi zespoły w kilku kategoriach wiekowych.

Klub położony jest przy trasie Oświęcim – Pszczyna. Aktualnie w swoim użytkowaniu posiada stadion z trzema boiskami piłkarskimi oraz bieżnią lekkoatletyczną. Na terenie obiektu znajduje się także parking oraz wiaty do organizacji imprez towarzyskich na wolnym powietrzu.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości